Běloruský občan Vitalij Šišov,

Šéf běloruské nevládní organizace Vitalij Šišov nalezen oběšený na Ukrajině…

Šestadvacetiletý Vitalij Šišov byl vedoucím běloruského domu v Kyjevě na Ukrajině (BDU), organizace, která pomáhá Bělorusům snažícím se uprchnout před pronásledováním. Organizace jim pomáhá najít ubytování, zaměstnání a právní služby.

Běloruský dům na Ukrajině zveřejnil prohlášení, že je pod dohledem, a „jak místní zdroje, tak naši lidé v Bělorusku“ upozornili skupinu na možnost „různých provokací, včetně únosu a likvidace“.

„Není pochyb o tom, že to byla plánovaná operace bezpečnostních agentů na likvidaci Bělorusa nebezpečného pro režim. Budeme i nadále bojovat za pravdu o Vitalyově smrti,“ uvedla skupina.

Dodali, že Shishov byl nucen přestěhovat se na Ukrajinu na podzim roku 2020 poté, co protivládní protesty vedly k zásahu proti nesouhlasu v Bělorusku.

Jurij Ščučko z běloruského domu na Ukrajině sdělil tiskové agentuře AP, že Shishov byl nalezen s důkazy o bití v obličeji. Také řekl, že Shishov cítil, že byl během běhání sledován.

Úřady zahájily vyšetřování vraždy, uvedly úřady s tím, že budou zjišťovat veškeré možnosti, včetně možné „vraždy maskované jako sebevražda“.

zdroj DW.com foto: twitter Vitalij Šišov